تصویر ذهن (TASVIRE ZEHN)

آنچه بايد درمورد صدا بدانيم

درمان صاف کردن صدا

- درمان صاف کردن صدا

 هر وقت احساس کردید که نیاز به صاف کردن صدا دارید، کمی آب بخورید. همیشه یک شیشه آب با خود داشته باشید. ظرف سه هفته این عادت از سرتان می‌افتد.
مایعات گرم بنوشید. خوردن مایعات گرم در هنگام ترس ناگهانی به رفع خشکی دهان و گلو کمک می‌کند. اگر باید در برابر جمعی سخنرانی کنید معجون آب گرم و آب لیمو و عسل بخورید. این معجون پوششی مرطوب بر گلو می‌کشد وآن را نرم می‌کند.
هو ارا مرطوب کنید. در زمستان که هوای درون اتاق خشک است، از دستگاه مرطوب کنندهٔ هوا استفاده کنید تا غشاهای تحریک‌پذیر گلو را آرام کند.
گرفتاری گلو را قورت دهید. به‌جای این که صدایتان را صاف کنید، یک بلع محکم انجام دهید، انگار لقمهٔ برزگی در گلو دارید. این کار احساس وجود چیزی در گلو را از بین می‌برد.
آب‌نبات بخورید. مکیدن آن نبات باعث ترشح بیشتر بزاق گردیده و گلو را مرطوب می‌کند. اما قرص مکیدنی منتول‌دار نخورید، چون گلو را خشک‌تر می‌‌کند.
آرام بدمید. تارهای صوتی بسیار ظریف و آسیب‌پذیر هستند. اگر محکم سرفه کنید، آنها را می‌آزارید. از دمیدن شدید بپرهیزید و سعی کنید هرچه آرام‌تر هوا را از میان آنها عبور دهید.
بهترین راه برای پاک کردن گلو نفس کشیدن عمیق و بلع آن است. اگر باید صدایتان را صاف کنید، بدون هیچ صدائی این کار را انجام دهید. هرچه بیشتر گلو را راحت بگذارید، کمتر به آنها آسیب وارد می‌آید.
ترشح پشت‌بینی را درمان کنید. اگر نیاز به صاف کردن صدا ناشی از تجمع ترشحات پشت بینی است، درمان ناراحتی اصلی کافی خواهد بود.
برگشت اسید را کم کنید. اگر صاف کردن صدا بعد از خوردن غذا لازم می‌شود، ممکن است ناشی از برگشت اسید معده باشد. قرص یا شربت ضد اسید بخورید.
+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11:52  توسط محسن مه آبادي  |